Revmatoidni artritis je avtoimunska bolezen, ki povzroča vnetje, oteklino in bolečine v sklepih. Revmatoidni artritis običajno prizadene sklepne ovojnice, lahko pa zajame tudi kite in ligamente (vezi), ki obdajajo sklepe. Bolezen je dolgotrajna in običajno prizadene male sklepe rok, stopala, zapestja, komolce, kolena, gležnje, rame, vrat in kolke. Če bolezni ne zdravimo, postopoma povzroči trajne okvare sklepov. Revmatoidni artritis se lahko začne pri katerikoli starosti, najpogosteje pa se pojavi pri ženskah v starosti od 30 do 60 let. Kaže, da pri moških pojavljanje bolezni (incidenca) narašča s starostjo - običajno se bolezen pri moških začne v poznejših letih.
Simptomi revmatoidnega artritisa se od bolnika do bolnika razlikujejo. Obsegajo vse od blagih do močno izraženih simptomov in se s časom lahko spreminjajo. Bolniki imajo obdobja, ko se počutijo dobro in so zdravi (kar imenujemo remisija), drugič pa imajo aktivne simptome (kar imenujemo recidiv, zagon ali poslabšanje bolezni). Poleg bolečin in otekanja revmatoidni artritis povzroča tudi občutljivost sklepov na pritisk in zmanjšano gibljivost sklepov. Te težave se lahko pojavljajo simetrično na obeh straneh telesa, kar pomeni, da je v primeru prizadetosti enega kolena pogosto prizadeto tudi drugo.
Bolniki so pogosto tudi zelo utrujeni in razdražljivi ter opažajo okorelost in bolečine, zlasti zjutraj in popoldne (kar imenujemo jutranja okorelost in popoldanska utrujenost), opisujejo pa tudi hujšanje, rahlo zvišano telesno temperaturo in potenje. Sčasoma se sklepi lahko deformirajo, kar pomeni, da spremenijo obliko. Tik pod kožo se lahko razvijejo zatrdline (ki jih imenujemo revmatoidni vozliči).